Helsingin vammaisneuvoston 2021-2023 jäseniä

VAMMAISNEUVOSTON JÄSENET

Helsingin kaupunginhallitus asetti vammaisneuvoston 30.8.2021 toimikaudekseen.

Yhdistysten nimeämät edustajat vammaisneuvoston jäseninä (+varajäsenet)

Vammaisneuvostossa 10 eri vammaryhmiä edustavat vammaisyhdistykset nimesivät keskuudestaan henkilöjäsenet vammaisneuvostoon.

Helsingin kuuloyhdistys ry – Anneli Salmevaara, anneli.salmevaara(a)helky.fi. Varajäsen Taru Reinikainen.

Helsingin ja Uudenmaan Näkövammaiset ry – Veera Florica-Rajala, veera.f.rajala(a)gmail.com. Varajäsen Johan Sundholm.

Helsingin Invalidien Yhdistys ry – Markku Poikela, markku(a)poikela.fi. Varajäsen Viktoria Welling.

Helsingin ja Uudenmaan neuroyhdistys ry – Jan Huopainen, jan.huopainen(a)gmail.com.  Varajäsen Venla Räty.

Kehitysvammatuki 57 ry – Sari Sepponen, II varapj, sari.h.sepponen(a)gmail.com. Varajäsen Niina Halonen-Malliarakis.

Pääkaupunkiseudun Hengitys ry – Sirpa Halmela, sirpa.halmela(a)elisanet.fi.  Varajäsen Tuula Narvola.

Helsingin Reumayhdistys ry – Mikko Remes, mikko.remes(a)gmail.com. Varajäsen Päivi Koivunen.

Helsingin Mielenterveysyhdistys HELMI ry – Päivi Seila, seilapivi(a)gmail.com. Varajäsen Eveliina Lafghani.

Vammaisten lasten ja nuorten Tukisäätiö sr – Pauliina Lampinen, pauliina.lampinen(a)vamlas.fi. Varajäsen tulossa.

Kynnys ry – Susanna Haapala, susanna(a)assistentti.info. Varajäsen Ulf Gustafsson.

Kaupungin luottamushenkilöjäsenet

Vammaisneuvoston puheenjohtaja Marja Kaitaniemi (Vas.) marja.kaitaniemi(a)gmail.com, puh: 040 7788 617. Henkilökohtainen varajäsen Orjo Pättiniemi.

Vihr. Kristiina Karhos, I varapj,  kristiina.karhos(a)gmail.com. Henkilökohtainen varajäsen  Vesa Virri.

Kok. Jari Mönkkönen, jari.monkkonen(a)gmail.com. Henkilökohtainen varajäsen Jaana Argillander.

SDP  Pirkko Johansson, johpirkko(a)hotmail.com. Henkilökohtainen varajäsen Mika Taberman

PS  Marko Joensuu, marko.joensuu65(a)gmail.com. Henkilökohtainen varajäsen Riikka Virta.

Kaupungin toimialojen ja keskushallinnon nimeämät pysyvät asiantuntijat

Kulttuuri- ja vapaa-ajan toimiala
kehittämisasiantuntija Tiina Larva, tiina.larva(a)hel.fi, puh: 09 3108 5918. Varaedustaja suunnittelija Sini Perho.

Kaupunkiympäristön toimiala
esteettömyysasiamies Pirjo Tujula, pirjo.tujula(a)hel.fi, puh: 09 3103 8410. Varaedustaja yleiskaavasuunnittelija Satu Tarula.

Sosiaali- ja terveystoimiala
vammaisten työ- ja päivätoiminnan päällikkö Tuomo Ratinen, tuomo.ratinen(a)hel.fi, puh: 09 3104 3155. Varaedustaja Jonna Weckström.

Kasvatuksen ja koulutuksen toimiala
pedagoginen asiantuntija Halkilahti Heidi heidi.halkilahti(a)hel.fi, 09 3102 2889. Varaedystaja:

Kaupunginkanslia
erityissuunnittelija Riikka Henriksson, riikka.henriksson(a)hel.fi, 09 3102 5543. Varaedustaja erityissuunnittelija (HYTE) Stina Högnabba.

Vammaisneuvoston sihteeri
vammaisasiamies Tiina Lappalainen, tiina.lappalainen(a)hel.fi,
vammaisasiamies(a)hel.fi / puh. (09) 3103 6086, 040 1845 063